köömen

Ühine nimed: köömen on tuntud ka cummin.

Efektiivsus-ohutuse hinnangud

O … vähe või puuduvad tõendid efektiivsuse.

ohutus hinnangud

See väike üheaastane taim on levinud Vahemere piirkonnas, kus seda kasvatatakse laialdaselt. Köömen seemned laialdaselt kasutatakse toiduvalmistamisel. Kuivatatud seemned sarnanevad köömen, kuid on sirgemad kujul ja on jämedam maitse ja lõhn. Major köömnete tootjate hulka Egiptus, Iraan, India ja Marokoga. Ameerika Ühendriigid on üks suuremaid tootjaid köömen õli. See vürtsi ei tohi segi ajada magus köömen, mis on üldnimetus aniisi (Pimpinella anisum). Musta köömen (Bunium persicum) on väiksem ja magusam seemneid kui C. cyminum, kuid ei ole majanduslikult oluline. Teine must köömen (Nigella sativa) ei ole seotud köömned.

Traditsiooniline kasutusalad köömen hulka vähendada põletikku, suurendada urineerimine, takistavad gaasi, ja jätavad lihaskrampe. Samuti on kasutada abivahendina seedehäirete, kollatõbi, kõhulahtisus ja puhitus. Köömen pulber on kasutatud puderhautisse ja suposiidi ja on suitsetatakse toru ja võtta suukaudselt.

Köömen on peamine komponent karri ja tšilli pulbrit ja on kasutatud maitsestamiseks erinevaid kaubandusliku toiduaineid. Õli, mis on tuletatud veeaurdestillatsiooni, kasutatakse maitse joogid, magustoidud ja maitseained. Seda kasutatakse ka kui aromaatne komponent kreemid, näoveed ja lõhnaaineid.

Köömnetega kasutatakse toiduvalmistamisel ja õli kasutatakse toidu maitsestamiseks ja lõhn kosmeetika. Komponendid võib olla antioksüdant, vähivastane, antibakteriaalne ja larvicidal mõju. Köömen võib alandada veresuhkru tase, vähendada krampide, tugevdada luid ja ravida silma; Siiski ei ole kliinilisi tõendeid, et toetada neid väiteid. Köömen on üldiselt ohutuks inimtoiduks vürtsi ja maitseaine.

Ei ole hiljuti kliinilised uuringud köömen, mis annavad aluse annuse soovitusi.

Vastunäidustused ei ole veel kindlaks tehtud.

Informatsioon ohutuse ja efektiivsuse raseduse ja imetamise ajal ei ole.

Puudub hästi dokumenteeritud.

Õli võib tundlikumaks naha valgustundlikkust. Köömen võib põhjustada ka madal veresuhkru tase.

Andmed puuduvad.

viited